Ulusal Faktoring, Yönetim Kurulunu Kadınlarla Güçlendiriyor

Ulusal Faktoring Yönetim Kurulunun %38’i Kadınlardan Oluşuyor

Müşteri odaklı yaklaşımıyla faktoring hizmeti sunarak çalışanlarına, sektörüne ve Türkiye’ye katma değer sağlayan Ulusal Faktoring, yayımladığı sürdürülebilirlik raporunda belirttiği üzere kadın çalışan sayısını artırarak gücüne güç katmaya devam ediyor.

Ulusal Faktoring, faaliyetlerini Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilişkilendirerek işe alım süreçlerinde cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkese adil yaklaşımı benimseyen bir tutum sergiliyor, bu tutumu da insan kaynakları politikalarına entegre ediyor. İş gücü kapsamında toplam 310 çalışanı bulunan Ulusal Faktoring’de 129 kadın, görev yapıyor. Kadın istihdamı, öncelikli grupların istihdam oranının korunması ve artırılması adına işe alım süreçlerinde fırsat eşitliği sağlayan Ulusal Faktoring, insan kaynakları politikasında fırsat eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık konularını stratejisinin merkezine alıyor.

Bu çerçevede Ulusal Faktoring’in yeni yönetim kurulu üyeliklerine Ayşe Ergün Erkan’ın ardından geçen sene Dilek Duman ve bu ay da Dr. Ayşe Botan Berker atandı. Böylelikle Ulusal Faktoring’in yönetim kurulundaki kadın oranı %38’e yükseldi.

Dilek Duman Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1990 yılında mezun olan Dilek Duman, iş hayatına Promaks A.Ş’de yazılım uzmanı olarak başladı. 1993 yılında katıldığı Interbank’ın yan kuruluşu Intertech’te yazılım uzmanı, takım liderliği, proje yöneticiliği ve danışmanlık rollerini üstlendi. Denizbank’ın 1997’deki kuruluşundan itibaren bankada bilgi teknolojilerinden sorumlu yönetici rolüyle görev alan Duman, bankanın tüm teknik altyapısının kurulumunu üstlendi. Yıllar içinde şube ve banka satın almaları yanı sıra, Denizbank’ın Türkiye’nin beşinci özel bankası olması sürecinde CIO ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

2004 yılında Denizbank iştiraki olan Intertech’in Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Dilek Duman, 2008-2021 yılları arasında COO rolüyle, Denizbank Bilgi Teknolojileri ve Destek Hizmetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak grubun Bankacılık Operasyonları, Bilgi Teknolojileri, CRM, Veri Analitiği, İletişim Merkezi, Organizasyon, Dağıtım Kanalları, Süreç Tasarımı, Şube Operasyon ve Gişelerinin yönetimi görevlerini gerçekleştirdi. Duman, 2005 yılından itibaren Denizbank Grubu şirketlerinde 16 yıl boyunca Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Üyelik pozisyonlarında yöneticilik yaptı, grubun yurt dışı iştiraki DenizBank AG’nin dijitalleşmesi projesini yönetti. Ekim 2021’den bu yana System Optima Teknik Danışma Kurulu Üyesi, Şubat 2022 itibarıyla da Ulusal Faktoring Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi görevlerini yürüten Dilek Duman, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’de de Bağımsız Üye olarak görev yapıyor.

Dr. Ayşe Botan Berker Kimdir? 

Ayşe Botan Berker, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldıktan sonra, ABD’deki University of Delaware’de ekonomi üzerine yüksek lisans yaptı, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans doktorasını tamamladı. Berker, kariyerine 1978 yılında T.C. Merkez Bankası’nda başladı, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Ödemeler Dengesi ve Uluslararası Kuruluşlar Müdürlükleri ile Londra Temsilciliği görevlerini üstlendi. Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı iken Merkez Bankası’ndan ayrılarak 1999 – 2012 yılları arasında Fitch Ratings İstanbul ofisini kurdu ve sırasıyla Genel Müdür, Bölge Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2012 yılında Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd’yi kuran Berker, 2012-2018 yıllarında Turcas Petrol A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve Risk Komitesi başkanlığı ve Denetim Komitesi üyeliği ve aynı dönemde Rhea Girişim’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Risk Komitesi başkanlığı yaptı. Dubai Sigorta AŞ’de de iki yıl bağımsız direktör ve Risk komitesi başkanlığı yapan Berker, Bahçeşehir ve Marmara Üniversiteleri’nde finans alanında dersler verdi.

Halen İş Finansal Kiralama AŞ Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi, Denetim Komitesi Başkanı ve Risk Komitesi üyesi, Odea Bank AŞ Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi ve Risk Komitesi Başkanı olan Berker, IFC Nominee Direktörüdür. Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu üyesi olan Ayşe Botan Berker, ayrıca Global İlişkiler Forumu üyesidir.

Son Yazılar